Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie stwierdza się nieważności uchwały rady gminy, gdy naruszenie przepisów było nieistotne

30 lipca 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Istotne naruszenie przepisów może polegać np. na przekroczeniu podstawy prawnej do podjęcia uchwały bądź na naruszeniu procedury jej podjęcia. Ważne jest, czy naruszenie miało wpływ na treść podjętej uchwały.

-Radny gminy uczestniczył w głosowaniu w sprawie, która dotyczyła jego interesu prawnego. Nawet gdyby powstrzymał się od udziału w głosowaniu, to za tą uchwałą opowiedziało się tylu radnych, że i tak zostałaby podjęta. Czy w tej sytuacji udział radnego, który nie powinien był głosować, w głosowaniu musi spowodować stwierdzenie nieważności uchwały przez wojewodę?

Nie.

Zgodnie z art. 25a ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie gminy ani w komisji rady gminy, jeżeli głosowanie dotyczy jego interesu prawnego. Podkreśla się, że sytuacje, w których znajduje zastosowanie ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11419

Wydanie: 11419

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament