Skutkiem starań o odwołanie wójta może być koniec działalności rady gminy
Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych i jednostek pomocniczych gminy. Do jej uprawnień należy m.in. inicjowanie procedury odwołania wójta w drodze referendum.
Rada gminy jest nie tylko organem stanowiącym, ale także kontrolnym w gminie (art. 15 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym; dalej u.s.g.). Kontroluje działalność wójta (burmistrza, prezydenta miasta), gminnych jednostek organizacyjnych i jednostek pomocniczych gminy (art. 18a ust. 1 u.s.g.). W tym celu powołuje komisję rewizyjną, która nie zastępuje rady, a jest tylko jej organem wewnętrznym.
Uprawnienia komisji rewizyjnej
Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy, występuje z wnioskiem do rady w sprawie udzielenia lub nieudzielenia wójtowi absolutorium oraz wykonuje inne zadania zlecone przez radę w zakresie kontroli. Uprawnienie to nie narusza uprawnień kontrolnych innych komisji, powoływanych przez radę (por. art. 18a ust. 3-4 i art. 21 u.s.g.).
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 24 czerwca 2008 r. (sygn. II SA/Bd 346/08, LEX nr 549602) zwrócono uwagę, że do kontroli wójta uprawniona jest zarówno rada gminy, jak i wojewoda, przy czym ustawodawca przewidział dla każdego z tych podmiotów odrębny sposób wykonywania kontroli. Rada wykonuje kontrolę poprzez działalność komisji rewizyjnej (oraz ew. innych komisji rady), a wojewoda kontroluje wójta w ramach powierzonej mu funkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta