Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudny zielony katolicyzm

30 lipca 2019 | Opinie | Jarosław Makowski

Dlaczego, mimo nauki papieża Franciszka, wciąż wielu katolików podważa negatywny efekt zmian klimatu? – pyta publicysta, filozof i polityk Koalicji Obywatelskiej.

Sprawa kryzysu klimatycznego nie schodzi z pierwszych stron gazet. Nie tylko dlatego, że na własnej skórze i poprzez własny portfel odczuwamy jego skutki. Nie tylko dlatego, że 13-letnia Inga i jej koledzy z całej Polski ogłosili wakacyjny strajk klimatyczny, wzywając polityków do działania. Ale także dlatego, że religijna prawica – wbrew ustaleniom naukowców i etycznemu wezwaniu Franciszka do zmiany życia – neguje zmiany klimatyczne.

Zacznijmy od naukowców czy amerykańskich agencji rządowych, które biją na alarm. Mowa choćby o prof. Michaelu E. Mannie z Uniwersytetu Stanu Pensylwania, który uważa, że walka ze zmianami klimatu winna przypominać mobilizację w czasie wojny. Z jego ustaleniami korespondują wyniki analiz agencji US Global Change Research Program. Jakie już dziś mamy konsekwencje zmian klimatu?

Nie tylko Indie

Po pierwsze, przez niespotykane fale upałów najbardziej cierpią rolnicy i branże związane z morzem. Zakwaszanie oceanów oraz szybko powiększające się w nim strefy beztlenowe niszczą morską florę i faunę.

Po drugie, zmiany klimatu zwiększają liczbę konfliktów na naszej planecie. Migracje ludzi, którzy pukają do naszych drzwi, to również efekt ucieczki przed głodem, gdyż w rejonach ogarniętych suszami nie sposób żyć.

Po trzecie, upały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11419

Wydanie: 11419

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament