Trudny zielony katolicyzm
Dlaczego, mimo nauki papieża Franciszka, wciąż wielu katolików podważa negatywny efekt zmian klimatu? – pyta publicysta, filozof i polityk Koalicji Obywatelskiej.
Sprawa kryzysu klimatycznego nie schodzi z pierwszych stron gazet. Nie tylko dlatego, że na własnej skórze i poprzez własny portfel odczuwamy jego skutki. Nie tylko dlatego, że 13-letnia Inga i jej koledzy z całej Polski ogłosili wakacyjny strajk klimatyczny, wzywając polityków do działania. Ale także dlatego, że religijna prawica – wbrew ustaleniom naukowców i etycznemu wezwaniu Franciszka do zmiany życia – neguje zmiany klimatyczne.
Zacznijmy od naukowców czy amerykańskich agencji rządowych, które biją na alarm. Mowa choćby o prof. Michaelu E. Mannie z Uniwersytetu Stanu Pensylwania, który uważa, że walka ze zmianami klimatu winna przypominać mobilizację w czasie wojny. Z jego ustaleniami korespondują wyniki analiz agencji US Global Change Research Program. Jakie już dziś mamy konsekwencje zmian klimatu?
Nie tylko Indie
Po pierwsze, przez niespotykane fale upałów najbardziej cierpią rolnicy i branże związane z morzem. Zakwaszanie oceanów oraz szybko powiększające się w nim strefy beztlenowe niszczą morską florę i faunę.
Po drugie, zmiany klimatu zwiększają liczbę konfliktów na naszej planecie. Migracje ludzi, którzy pukają do naszych drzwi, to również efekt ucieczki przed głodem, gdyż w rejonach ogarniętych suszami nie sposób żyć.
Po trzecie, upały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta