Bezwartościowy dług nie da korzyści w CIT
Strata ze sprzedaży przedawnionej wierzytelności nie może być kosztem.
Nieterminowe regulowanie płatności zdarza się w niemal każdej branży. Jeszcze więcej szkód jest, gdy dłużnik w ogóle nie zamierza regulować rachunku czy faktury. Co gorsza, takie sytuacje budzą też wątpliwości podatkowe, orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednolite, a nawet potrafi zmienić się na niekorzyść podatników. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Trudne płatności
Sprawa dotyczyła spółki wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej. We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że w jej działalności zdarza się, że kontrahenci nie regulują należności z faktur. Spółki należące do grupy czasami dokonują sprzedaży nieuregulowanych wierzytelności własnych. Dotyczy to także tych, które uległy już przedawnieniu.
Podatniczka zapytała m.in., czy wartość straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności przedawnionych może rozliczyć w koszty podatkowe jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta