Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przynależność partyjna sekretarza gminy to nie tajemnica

30 lipca 2019 | Dobra Administracja | Mateusz Adamski

Dostępność do informacji o członkostwie partyjnym funkcjonariusza publicznego jest niezbędna w celu rzeczywistego kontrolowania przestrzegania wymogu apolityczności osób zajmujących stanowisko sekretarza gminy.

Do takiego wniosku doszedł w wyroku z 19 czerwca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. akt IV SAB/Wr 83/19).

Z trzema pytaniami do wójta w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej zwrócił się Sylwester P. Obywatel chciał się dowiedzieć, czy sekretarz gminy należy do wskazanej partii politycznej, czy była kiedykolwiek radną oraz czy obecnie nie jest związana ze wskazaną partią.

Sprawa prywatna

Wójt uznał, że wniosek nie dotyczy informacji stanowiącej informację publiczną w rozumieniu ustawy, a tym samym nie podlega udostępnieniu. Wskazał, że według ustawy definicja informacji publicznej obejmuje wyłącznie sprawy publiczne, w tym dokumenty urzędowe. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11419

Wydanie: 11419

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament