Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przesłanki poszerzania obszaru analizowanego przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy

30 lipca 2019 | Dobra Administracja | Maciej J. Nowak

Organ w uzasadnieniu decyzji powinien wyjaśnić stronom motywy, jakimi kierował się przy wyznaczaniu granic obszaru analizowanego.

Wydawanie decyzji o warunkach zabudowy wiąże się z licznymi problemami. Organ administracji publicznej poddawany bywa często presji inwestora. O ile decyzja o warunkach zabudowy jest teoretycznie decyzją związaną, o tyle w praktyce bardzo wiele jej elementów ma charakter uznaniowy. Do takich należy wielkość obszaru analizowanego. O ile w przepisach podana jest jego wielkość minimalna (trzykrotna szerokość frontu działki, nie mniej niż 50 metrów – par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) o tyle nie jest jasno wyrażone, kiedy można wyznaczyć obszar większy. W konsekwencji pojawiają się zróżnicowane interpretacje.

W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że kryteria poszerzania obszaru analizowanego muszą być w pełni skorelowane z zasadą ochrony ładu przestrzennego. Ład...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11419

Wydanie: 11419

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament