Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakup kasy fiskalnej

11 września 2019 | Rachunkowość | Konrad Dura

Zarówno podatnicy VAT, jak i zwolnieni z tego podatku, mają możliwość skorzystania ze zwrotu części kosztów poniesionych na nabycie kasy. Po ostatniej nowelizacji przepisów zmieniły się jednak zasady rozliczania ulgi na jej zakup. Pojawił się również nowy jej typ – tzw. online.

Sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych wiąże się z koniecznością zgłoszenia kasy fiskalnej. Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć podatnik, to ustalenie, czy i od kiedy jest objęty obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych.

Weryfikacja obowiązku

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych objęci są podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz:

1) osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej,

2) rolników ryczałtowych.

Ustawodawca wprowadził jednak szereg wyjątków od tego obowiązku, wskazanych w § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących).

Na mocy tego przepisu, zwolnieni z obowiązku stosowania kas fiskalnych są, m.in.:

1) podatnicy, u których obrót zrealizowany na rzecz osób oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł,

2) podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym rozpoczęli sprzedaż na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych, pod warunkiem, że obrót z tego tytułu nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11455

Wydanie: 11455

Spis treści
Zamów abonament