Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drożejąca żywność budzi niepokój Chińczyków

11 września 2019 | Ekonomia | Hubert Kozieł, 
Aleksandra Ptak-Iglewska
źródło: Rzeczpospolita

Wieprzowina w Chinach była w sierpniu aż o 46,7 proc. droższa niż rok wcześniej. Znaczącym zwyżkom cen żywności towarzyszą jednak deflacyjne sygnały z przemysłu.

 

Lwia część wzrostu cen mięsa przypadła na sierpień (+23,1 proc. wobec lipca) – to skutek epidemii afrykańskiego pomoru świń. Swoje robi wojna handlowa z USA. Chiny przestały kupować amerykańskie produkty rolne, a zastępowanie ich importem z innych krajów nie zawsze się udaje.

Ceny ogółu żywności wzrosły w sierpniu o 10 proc. Mimo to inflacja wyniosła tylko 2,8 proc. rok do roku, czyli tyle samo co w lipcu. Licząc bez żywności, inflacja wyniosła tylko 1,1 proc. r/r. Tymczasem ceny produkcji spadły o 0,8 proc. r./r., najbardziej od sierpnia 2016 r. Spowolnienie gospodarcze i będąca jedną z jego przyczyn wojna handlowa sprawiają, że chińscy producenci są zmuszeni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11455

Wydanie: 11455

Spis treści
Zamów abonament