Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez weryfikacji nie można zabrać NIP

11 września 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Czynności sprawdzające nie służą do załatwiania kwestii spornych pomiędzy podatnikiem a fiskusem. Ich konsekwencją może być dopiero wszczęcie postępowania podatkowego np. uchylenia nadanego numeru identyfikacyjnego, w ramach którego powinny zostać przeprowadzone niezbędne czynności dowodowe.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., której fiskus uchylił numer identyfikacji podatkowej (NIP). Problemy zaczęły się w kwietniu 2018 r. gdy urzędnicy zainicjowali czynności mające na celu weryfikację, czy spółka faktycznie prowadzi działalność gospodarczą pod adresem rejestracyjnym.

Pracownicy przeprowadzając czynności sprawdzające, sporządzili notatkę służbową. Wynikało z niej, że pod adresem znajduje się kompleks budynków konferencyjno-biurowych. Pracownik właściciela budynku wyjaśnił zaś, że sprawdzana spółka wynajęła biuro na czas nieokreślony, ale w lokalu wskazanym jako jej siedziba nikt nie przebywa. Faktury za czynsz są wkładane do zamontowanej obok drzwi lokalu skrzynki, ale z uwagi na to, że stamtąd nie są odbierane, ich skany wysyłane są mailem do biura rachunkowego obsługującego spółkę. Urzędnicy fiskusa sprawdzili też sam lokal. Drzwi były jednak zamknięte, nikt nie odpowiedział na pukanie. Na drzwiach nie było oznaczeń spółki. Obok drzwi była powieszona skrzynka na korespondencję. W skrzynce, do której spółka nie odebrała klucza, znajdowały się faktury.

W tej sytuacji fiskus uchylił nadany spółce NIP z powodu posługiwania się fałszywymi lub fikcyjnymi danymi adresowymi: siedziby oraz miejsca prowadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11455

Wydanie: 11455

Spis treści
Zamów abonament