Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus musi się postarać żeby zakwestionować odliczenie

11 września 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Sam brak rachunków bankowych, ani dokonywanie płatności gotówką, ani też brak kontaktu ze stroną, nie mogą stanowić żadnego dowodu na fikcyjność transakcji podatnika z kontrahentami.

Spór w sprawie dotyczył VAT za kolejne miesiące od czerwca 2013 r. do grudnia 2014 r. Bezpośrednią przyczyną zakwestionowania rozliczeń była zaś kontrola podatkowa, w wyniku której fiskus zarzucił, że podatnik wystawiał faktury niedokumentujące rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Konsekwencją było m.in. nałożenie sanacyjnego obowiązku zapłaty kwot podatku z faktur na postawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.

Ostatecznie fiskus doszedł do przekonania, że firma podatnika nie była podatnikiem VAT, gdyż nie podejmowała decyzji dotyczących kierunków i obszarów jej działalności oraz nie dokonywała odpłatnego świadczenia usług i odpłatnej dostawy towarów.

Za prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek nie sposób uznać sytuacji, w której podatnik prowadzi działalność w wirtualnym biurze, a jest nią w przeważającej mierze – według REGON - produkcja pozostałych wyrobów tekstylnych. Ponadto nie posiada składników materialnych i niematerialnych niezbędnych do prowadzenia działalności remontowo-budowlanej, takich jak maszyny i urządzenia techniczne, środki transportu, czy też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11455

Wydanie: 11455

Spis treści
Zamów abonament