Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ewakuacja biznesu to ryzyko

11 września 2019 | Prawo | Paweł Rochowicz

Ucieczka firmy za granicę przed ewentualną podwyżką ZUS wcale nie musi być opłacalna. Fiskus i tak jej dopadnie.

Gdyby spełniły się zapowiedzi premiera Morawieckiego co do zmian zasad naliczania składek ubezpieczeniowych, wielu przedsiębiorców może stanąć w obliczu podwyżki kosztów swojej działalności w Polsce. Czy w takiej sytuacji opłaca się przenieść firmę do któregoś z sąsiednich krajów?

Atrakcyjnie za miedzą

Przedsiębiorców z północno-wschodniej Polski mogą nęcić litewskie przepisy podatkowe. Tamtejszy CIT wynosi 15 proc., a stawki PIT 20 i 27 proc. Oznacza to, że obciążenie spółki z o.o. jest o 4 pkt procentowe mniejsze niż w Polsce. Podobnie jest w przypadku wysokich zarobków osoby fizycznej, bo stawka 27 proc. obciąża tam podatników zarabiających ponad 136,3 tys. euro (590,2 tys. zł) rocznie.

Podobnie kusząca może być perspektywa przenosin biznesu do Czech. Choć stawka CIT jest tam taka sama jak w Polsce, to jednak PIT wynosi tylko 15 i 22...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11455

Wydanie: 11455

Spis treści
Zamów abonament