Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prawidłowo określić opłacalność inwestycji

11 września 2019 | Rachunkowość | Paweł 
Gieniec
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Rynek napojów bezalkoholowych dzieli się na sektor napojów gazowych i niegazowanych. Jest to rynek rozwinięty, podzielony pomiędzy dwóch głównych graczyo zasiągu międzynarodowym (Party Pops i Carnival, mających odpowiednio 45 proc. i 37 proc. udziałów w rynku) oraz dwie firmy lokalne (Grapple i TigerFizz, mających odpowiednio 9 proc. i 5 proc. udziałów w rynku). Firmy o zasięgu międzynarodowym posiadają znacznie większą rozpoznawalność marki, co spowodowane jest głównie dużo większymi wydatkami na działania marketingowe. W efekcie takiej strategii ich marże należą do niższych na rynku (powiązane ze skalą produkcji). Dla odmiany, firmy lokalne skoncentrowały swoją strategię na wysokiej jakości i zróżnicowaniu oferowanych produktów, pozwalając zachować stosunkowo wysokie marże.

Głównym wyzwaniem dla wszystkich firm na dojrzałym rynku jest ograniczenie zbyt dużej zawartości cukru w swoich produktach (efekt promowania zdrowego trybu życia) oraz większego wykorzystania opakowań zwrotnych (ograniczenie produkcji śmieci). Rynek spodziewa się w najbliższym czasie konsolidacji.

Produkcja w The Grapple podzielona jest na oddzielne linie w zależności od rodzaju produktu:

- napoje gazowane – proces przebiega w czterech fazach, od przygotowania wody źródlanej która jest kolejno podgrzewana, filtrowana i sterylizowana, aby z całą starannością...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11455

Wydanie: 11455

Spis treści
Zamów abonament