Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak biegłych lekarzy to problem

11 września 2019 | Sądy i Prokuratura

Sądy mają coraz większy problem z uzyskaniem opinii. Ryszard 
Sadlik

Wszystkie instytucje wymiaru sprawiedliwości od kilku lat stoją przed narastającym problemem braku odpowiedniej liczby biegłych sądowych. Dotyczy to zwłaszcza lekarzy specjalistów. Brak biegłych tej specjalności staje coraz bardziej dotkliwy. Przyczyną są zarówno niewygórowane stawki wynagrodzenia, jak i stale zmniejszająca się liczba czynnych zawodowo specjalistów.

W licznych sprawach sądowych rozstrzygnięcie sporu wymaga skorzystania przez sąd z opinii lekarza specjalisty. Bez tej opinii sąd często nie może samodzielnie ustalić i ocenić spornych okoliczności faktycznych i zakończyć sprawy. Dotyczy to zarówno spraw karnych, jak i cywilnych, pracowniczych czy ubezpieczeniowych. W wielu bowiem dziedzinach prawa zachodzi konieczność sięgania do specjalistycznej wiedzy medycznej.

Wydaje się, że wobec coraz bardziej skomplikowanego charakteru sporów sądowych konieczność korzystania z opinii lekarzy specjalistów będzie stale wzrastać. Natomiast liczba lekarzy ustanowionych jako biegli sądowi jest zdecydowanie niewystarczająca. Pomimo ponawianych apeli do środowiska lekarskiego wciąż na listach biegłych sądowych brakuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11455

Wydanie: 11455

Spis treści
Zamów abonament