Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PiS robi z Kościoła politycznego zakładnika

11 września 2019 | Plus Minus | Michał Szułdrzyński

Sojusz tronu i ołtarza w każdej demokracji jest problemem. Ale w Polsce grozi bardzo poważnymi skutkami. Dla Prawa i Sprawiedliwości – bo przeniesienie politycznego sporu na grunt religijny może mieć bardzo konfrontacyjny efekt. Dla Kościoła – bo może przyspieszyć proces laicyzacji Polaków.

Każdy dobry Polak musi wiedzieć, jaka jest rola Kościoła, musi wiedzieć, że poza nim jest – jeszcze raz to powtarzam – nihilizm. I ten nihilizm my odrzucamy, bo nihilizm niczego nie buduje, nihilizm wszystko niszczy – mówił w sobotę Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej PiS. Nikt po tych słowach nie może mieć wątpliwości, że prezes partii rządzącej usiłuje wziąć Kościół jako zakładnika w kampanii wyborczej.

Pomijając wszystko inne, ta wypowiedź jest nieprawdziwa. W samym PiS znaleźć można zdeklarowanych ateistów – czy są wobec tego nihilistami? Jeśli tak – to co robią w partii rządzącej, która z nihilizmem chce walczyć? Jeśli nie – to znaczy, że twierdzenie, iż poza Kościołem jest tylko nihilizm, jest po prostu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11455

Wydanie: 11455

Spis treści
Zamów abonament