Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W sprawie sieci 5G kluczowe jest bezpieczeństwo

11 września 2019 | Ekonomia | Cezary Szymanek
źródło: materiały prasowe

W przypadku 5G mówimy o zupełnie nowej jakości. Systemie, który w kompilacji z internetem rzeczy i sztuczną inteligencją spowoduje całkowitą zmianę podejścia do zarządzania danymi – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

 

We wspólnej deklaracji Polski i USA dotyczącej budowy sieci 5G jest takie zdanie: dla bezpieczeństwa sieci 5G niezbędna jest uważna i kompleksowa ocena komponentów i producentów oprogramowania.

Dokładnie tak jest!

Jak to zdanie odnosi się do obecności firmy Huawei przy budowie sieci 5G w Polsce?

Bezpośrednio się nie odnosi. Tam nie ma zdania o żadnym podmiocie. Zresztą nie odnosimy się, i nie chcemy tego robić, do żadnej konkretnej firmy.

My musimy – i to nie jest kwestia chęci czy niechęci – zapewnić bezpieczeństwo całej sieci i to w większym wymiarze, niż to mamy dotychczas w przypadku istniejących sieci telekomunikacyjnych. A także w większym wymiarze niż tylko technologicznym.

Dlatego, że rozmawiając o sieci 5G, nie rozmawiamy tylko o kolejnej generacji telefonii mobilnej. Mówimy o zupełnie nowym systemie, który zwłaszcza w kompilacji z technologiami takimi jak internet rzeczy czy sztuczna inteligencja spowoduje całkowitą zmianę podejścia do zarządzania danymi. Tak naprawdę do zarządzania wszelkiego rodzaju systemami, na przykład systemami zarządzania miastem czy systemami zarządzania w poszczególnych sektorach gospodarki. Dotyczy to także wielkich korporacji.

Czy bezpieczeństwo i obecność Huawei przy budowie 5G to są rzeczy, które się wykluczają czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11455

Wydanie: 11455

Spis treści
Zamów abonament