B+R daje duże korzyści, ale nie bez problemów
W rozliczeniach za 2018 r. zaledwie 12 proc. firm z innowacyjnych sektorów skorzystało z ulgi na działalność badawczo-rozwojową – wynika z raportu firmy Ayming Polska.
Choć ustawodawca już kilka lat temu zdecydował się na wprowadzenie podatkowej zachęty dla firm inwestujących w innowacyjność, początkowo wzbudzała ona więcej wątpliwości niż zachwytów. Z czasem, po kolejnych nowelizacjach, ulgą innowacyjną obecnie znaną jako B+R, czyli na działalność badawczo-rozwojową, interesuje się coraz więcej przedsiębiorstw. Zwłaszcza, że od rozliczeń za 2018 r. mają możliwość uwzględnienia aż 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Z raportu przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Ayming Polska wynika jednak, że nadal ulga B+R nie cieszy się dużą popularnością. W rozliczeniach za 2018 r. skorzystało z niej zaledwie 12 proc. firm z tzw. innowacyjnych sektorów. To 3 proc. więcej niż w badaniu z roku poprzedniego.
Tymczasem z danych resortu finansów z lipca tego roku wynika, że 951 podatników CIT, którzy sięgnęli po promującą innowacyjność preferencję i odliczyli 1,7 mld zł kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, uzyskało 0,3 mld zł oszczędności. Z raportu wynika jednoznacznie, że podatnicy wciąż nie wykorzystują potencjału ulgi B+R. A wpływ na to mają przede wszystkim dwa czynniki: niezrozumienie czym jest działalność badawczo-rozwojowa i brak wiedzy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta