Czy warto ustalać różnice kursowe metodą bilansową
Wybór czy różnice kursowe będą ustalane na podstawie ustawy o podatku dochodowym, czy przepisów o rachunkowości należy do przedsiębiorcy. Podejmując decyzję w tym zakresie należy rozważyć wszystkie za (korzyści) i przeciw (obowiązki).
W świetle ustawy o CIT podatnicy mają możliwość wyboru sposobu ustalania różnic kursowych na potrzeby kalkulacji podatku dochodowego. W gestii podatnika pozostaje wybór czy różnice kursowe ustala na podstawie przepisów ustawy o CIT, czy przepisów o rachunkowości (tzw. metoda bilansowa). Decydując się na wybór metody bilansowej należy pamiętać, że oprócz korzyści z nią związanych, pojawiają się również obowiązki, m.in. konieczność powiadomienia organów podatkowych o jej wyborze.
Podatnik sam zdecyduje
Podatnicy ustalający różnice kursowe metodą podatkową kierują się zasadami określonymi w art. 15a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty jako ujemne różnice kursowe. Różnice kursowe wpływają jedynie na te należności wynikające z dokumentów księgowych, które stanowią przychody lub koszty uzyskania przychodów. Tym samym, jeżeli należność wyrażona w walucie obcej nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (np. koszt reprezentacji), to powstałe przy jego uregulowaniu różnice kursowe nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Podobnie jest w przypadku kwoty VAT podlegającej odliczeniu. Mając na uwadze, że zgodnie z ustawą o CIT nie stanowi ona kosztu uzyskania przychodu. Analogicznie powstałe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta