Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy warto ustalać różnice kursowe metodą bilansową

04 listopada 2019 | Podatki i księgowość | Kamil Jagodziński

Wybór czy różnice kursowe będą ustalane na podstawie ustawy o podatku dochodowym, czy przepisów o rachunkowości należy do przedsiębiorcy. Podejmując decyzję w tym zakresie należy rozważyć wszystkie za (korzyści) i przeciw (obowiązki).

W świetle ustawy o CIT podatnicy mają możliwość wyboru sposobu ustalania różnic kursowych na potrzeby kalkulacji podatku dochodowego. W gestii podatnika pozostaje wybór czy różnice kursowe ustala na podstawie przepisów ustawy o CIT, czy przepisów o rachunkowości (tzw. metoda bilansowa). Decydując się na wybór metody bilansowej należy pamiętać, że oprócz korzyści z nią związanych, pojawiają się również obowiązki, m.in. konieczność powiadomienia organów podatkowych o jej wyborze.

Podatnik sam zdecyduje

Podatnicy ustalający różnice kursowe metodą podatkową kierują się zasadami określonymi w art. 15a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty jako ujemne różnice kursowe. Różnice kursowe wpływają jedynie na te należności wynikające z dokumentów księgowych, które stanowią przychody lub koszty uzyskania przychodów. Tym samym, jeżeli należność wyrażona w walucie obcej nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (np. koszt reprezentacji), to powstałe przy jego uregulowaniu różnice kursowe nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Podobnie jest w przypadku kwoty VAT podlegającej odliczeniu. Mając na uwadze, że zgodnie z ustawą o CIT nie stanowi ona kosztu uzyskania przychodu. Analogicznie powstałe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11500

Wydanie: 11500

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament