Z rachunku VAT przedsiębiorca zapłaci PIT i ZUS
Od 1 listopada środki zgromadzone na rachunku VAT podatnik może przeznaczyć nie tylko na uregulowanie podatku od towarów i usług, ale również podatku dochodowego, akcyzowego, należności celnych oraz składek na ubezpieczenia społeczne.
1 listopada 2019 r. ustawodawca wprowadził obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) w pewnych sektorach gospodarki. Obligatoryjna forma MPP musi być stosowana w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług (złom, surowce wtórne, odpady, wyroby ze stali i metali kolorowych, komputery przenośne, telefony komórkowe), które zasadniczo objęte były do tej pory reżimem odwrotnego obciążenia oraz dotychczasowym zakresem odpowiedzialności podatkowej (m.in. wyroby stalowe, paliwa, dyski HDD i SSD, cyfrowe aparaty fotograficzne, folia typu stretch). MPP obejmuje zatem towary i usługi wymienione poprzednio w załączniku nr 11, 13 i 14 do ustawy o VAT. Dodatkowo obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności objęte są także transakcje, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych; węgiel i produkty węglowe; maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria oraz urządzenia elektryczne i ich części i akcesoria. Szczegółowy wykaz towarów i usług objęty obligatoryjnym MPP zawiera nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta