Kiedy można odliczyć podatek uiszczony za granicą
Aby uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, istotne jest, aby był spełniony warunek istnienia wiążącej umowy międzynarodowej stanowiącej podstawę do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu państwa, w którym dochód został uzyskany.
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 25 września 2019 r. (III SA/Wa 2909/18, III SA/Wa 2910/18).
Podatnik ma 100 proc. udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (dalej: spółka). Spółka jest wspólnikiem w spółkach typu LLC (Limited Liability Company, dalej: spółki LLC) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, zorganizowanych i zarejestrowanych według prawa stanu Floryda. Przedmiotem ich działalności jest wynajem oraz zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi. Spółki LLC w związku z brakiem osobowości prawnej, są transparentne podatkowo, a więc przychody i koszty ich działalności alokowane są proporcjonalnie do udziałów wspólników i opodatkowane na ich poziomie. Oznacza to, że to spółka osiąga dochód z tytułu działalności wykonywanej przez spółki LLC w Stanach Zjednoczonych, który podlega tam podatkowi dochodowemu.
Podatnik spytał organ podatkowy czy będzie uprawniony do odliczenia kwoty równej podatkowi zapłaconemu przez spółkę w Stanach Zjednoczonych z tytułu jej udziału w spółkach LLC, zgodnie z zasadami określonymi w art. 30f ust. 13 ustawy o PIT. Zdaniem podatnika odpowiedź powinna być twierdząca, ponieważ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta