Inny VAT na gazecie, a inny na kasie
Z powodu braku przepisów przejściowych zmiana stawek na prasę i czasopisma wywoła spory chaos.
Obowiązujące od 1 listopada zmiany w ustawie o VAT mogą skomplikować życie wydawcom i kolportażowi. Nie chodzi o największą zmianę, czyli obniżenie stawki VAT na e-booki oraz e-prasę z 23 do 8 proc. Trudne chwile czekają tradycyjną papierową prasę.
W górę i w dół
– Ustawodawca zdecydował się na zmianę stawek VAT. Dobra wiadomość jest taka, że VAT na e-booki i inne publikacje dostarczane elektronicznie, m.in. gazety, czasopisma, dzienniki będzie wynosić już nie 23 proc., ale 8 proc. W niektórych przypadkach stawka wzrośnie z 5 do 8 proc. np. na czasopisma specjalistyczne – wyjaśnia Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL.
I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo zmiany stawek – zarówno w górę, jak i w dół – nie są niczym niezwykłym w VAT. Ustawodawca zapomniał jednak o specyfice branży. Prasa papierowa jest drukowana z pewnym wyprzedzeniem. Potem zazwyczaj trafia do kolportera, następnie do kiosków i innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta