Sukces ponad podziałami

04 listopada 2019 | Sport | Krzysztof Rawa
Radość rugbystów RPA. Z pucharem pierwszy czarnoskóry kapitan reprezentacji Siya Kolisi

Mistrzostwo świata w rugby zdobyła drużyna RPA. Wygrała w finale w Jokohamie z Anglią 32:12 i dała podzielonemu krajowi chwilę ulgi od problemów codzienności.

Mecz na japońskim stadionie chyba nie będzie pamiętany z powodu nadzwyczajnych emocji gry. Opinie były zgodne: to było starcie świetnej obrony z przeciętnym atakiem. Anglicy, typowani do zwycięstwa, przegrali pierwszą połowę 6:12, w drugiej, gdy rywale do skutecznych rzutów karnych dołożyli dwa przyłożenia, stracili wiarę w sukces.

Znacznie więcej wzruszeń było po spotkaniu. Nowy prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa przyleciał do Japonii i po 80 minutach mógł cieszyć się z 57 milionami rodaków, a także przyjąć gratulacje księcia Harry'ego reprezentującego królową Elżbietę II oraz wręczyć mistrzom puchar.

Trzecie zwycięstwo rugbystów RPA stało się, jak dwa poprzednie, opowieścią o wielu wątkach, tylko w małej części sportowych. Rugby na południu Afryki długie lata było wyłącznie sportem białych, jednym z najmocniejszych świadectw apartheidu. Sukces z 1995 roku, gdy Nelson Mandela w koszulce reprezentacyjnej wręczył Puchar Webba Ellisa kapitanowi Francoisowi Pienaarowi, według wielu oznaczał prawdziwy początek jednoczenia kraju.