Utrata zatrudnienia jest problemem nawet na rynku pracownika
Dla większości zwalnianych specjalistów szukanie nowej pracy to trudny proces, szczególnie jeśli nie zmieniali jej od lat. anita błaszczak
Jedynie co dziesiąty zwolniony specjalista ocenia proces poszukiwania nowej pracy jako bardzo łatwy – wynika z raportu firmy doradczej Lee Hecht Harrison DBM, która specjalizuje się w outplacemencie, czyli wsparciu dla zwalnianych pracowników. Raport, który „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza, jest wynikiem niedawnego badania prawie 130 specjalistów – uczestników programów outplacementowych LHH DBM w ostatnich trzech latach.
Okazuje się, że nawet w czasach rekordowo niskiego bezrobocia i tzw. rynku pracownika proces poszukiwania nowej pracy dla większości z nich (59 proc.) okazał się trudny albo nawet bardzo trudny. I to pomimo tego, że mogli w nim liczyć na profesjonalne wsparcie, a co trzeci znalazł nowe zajęcie w ciągu trzech miesięcy od zwolnienia.
Kompromis płacowy
Jednak prawie trzech na dziesięciu badanych szukało pracy ponad 10 miesięcy, a część nadal jej nie znalazła. – Czas szukania pracy zależy od poziomu stanowiska, obszaru, w którym specjalista pracował, poziomu dotychczasowego wynagrodzenia i gotowości do kompromisu – najczęściej w kwestii zarobków – wyjaśnia Agnieszka Jagiełka, partner w LHH DBM. Jak dodaje, spora część zwalnianych specjalistów z długim stażem w dużych, znanych firmach miała wynagrodzenie powyżej aktualnej rynkowej średniej, i to czasem nawet o 30–40 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta