Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższa emerytura? Dłużej pracuj!

04 listopada 2019 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Polacy są wśród pracujących najkrócej 
w Europie, 
a pobierają świadczenia coraz dłużej. W tej sytuacji najlepiej byłoby podnieść wiek emerytalny, 
ale rząd nie chce 
o tym słyszeć. Anna Cieślak-Wróblewska

 

Po długiej debacie społecznej senat Brazylii zgodził się w końcu października na podwyżkę wieku emerytalnego do 62 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Niemiecki bank centralny sugeruje, że dla zrównoważenia systemu emerytalnego Niemcy powinni zaczynać jesień życia po osiągnięciu nawet 70 lat, choć wiek emerytalny jest właśnie podnoszony do 67 lat. Większość krajów Europy przechodzi obecnie podobny proces. Ale nie Polska.

Pracujemy najkrócej

Polska należy do krajów, gdzie można pracować najkrócej. I nie zamierza tego zmienić. Jak potwierdziła w ostatnich dniach Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, rząd Zjednoczonej Prawicy nie chce i nie będzie podnosić ustawowego wieku emerytalnego. Ale jednocześnie zaznaczyła, że czeka nas trudna rozmowa o tym, jak zachęcić Polaków do dłuższej pracy.

– Dziś widzimy, że nasze życie bardzo się wydłuża. I okresu, kiedy pobieramy świadczenia zaczyna być tyle samo, ile tego, kiedy pracujemy – mówiła minister Emilewicz na antenie Radia Zet.

Polacy rzeczywiście pracują stosunkowo krótko. Jak pokazują dane Eurostatu, średnio w 2018 r. było to 33,5 lata, co plasuje nas w ogonie Europy. Przeciętne trwanie życia w Polsce to zaś 81,8 lat dla kobiet, czyli o ponad dziesięć lat dłużej niż w 1960 r., a dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11500

Wydanie: 11500

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament