Niezapłacone należności można rozliczyć poprzez utworzenie odpisu
Aby odpis aktualizujący mógł być ujęty w podatkowej księdze jako koszt, musi być dokonany od kwoty uprzednio zaliczonej do przychodów należnych, której nieściągalność została uprawdopodobniona.
Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. Rozlicza dochody podatkiem liniowym. W styczniu 2019 r. przedsiębiorca podpisał ze zleceniodawcą - spółką z o.o. X umowę na roboty budowlane o łącznej wartości netto 123 000 zł. Umowa ta nie została wypowiedziana ani rozwiązana. W listopadzie sąd rejonowy wydał postanowienie, którym otworzył postępowanie układowe dłużnika i wyznaczył sędziego komisarza do prowadzenia postępowania oraz nadzorcę sądowego. Usługi zostały częściowo wykonane i odebrane oraz udokumentowane fakturami. Przedsiębiorca ma zamiar złożyć wniosek do nadzorcy sądowego dłużnika o wpisanie na listę wierzytelności należności od zleceniodawcy w kwocie ogółem nie mniejszej niż 123 000 zł z tytułu robót budowlanych wykonanych na rzecz spółki X. Czy w przypadku nieotrzymania zapłaty za prace wykonane na rzecz dłużnika (udokumentowane fakturami oraz zaewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako przychód należny) przedsiębiorca ma prawo:
- utworzenia odpisu aktualizującego wartość należności od dłużnika,
- zaewidencjonowania tego odpisu aktualizującego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz
- zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu danego okresu rozliczeniowego? – pyta czytelniczka.
Z art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o PIT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta