Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwiej się dzielimy pieniędzmi niż czasem

16 grudnia 2019 | Dodatki Jednodniowe
źródło: Shutterstock

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Polsce wzrosło zainteresowanie działalnością filantropijną.

Nie pomagamy tak chętnie jak Australijczycy czy Nowozelandczycy, ale gdy pojawia się ważna inicjatywa, mobilizujemy się i chętnie dajemy.

– Działalność dobroczynna ma długie tradycje. Pojawiła się znacznie wcześniej niż pomoc społeczna organizowana przez państwo i samorząd terytorialny. Powstała z potrzeby pomagania, przekonań wewnętrznych i nakazów religijnych, ale także poczucia obowiązku, a czasem z chęci zyskania rozgłosu. Powody podejmowania działalności charytatywnej na przestrzeni wieków nie uległy większym zmianom, zmieniły się natomiast formy, zakres i organizacja wsparcia – mówi dr hab. Iwona Sierpowska, kierownik Katedry Prawa, koordynator kierunku prawo Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Dziś niemal trzy czwarte Polaków w 2018 r. przynajmniej raz wpłaciło na organizację społeczną, a 62 proc. przekazało w darze rzeczy. Dużo mniej osób angażuje się w wolontariat – wynika z badań CBOS. Nieco mniej pozytywny obraz dobroczynności w Polsce wyłania się, gdy zestawimy go z danymi z innych krajów. Charities Aid Foundation opublikowała w 2019 r. raport podsumowujący dziesięć edycji badania World Giving Index. Polska zajęła w nim 86. miejsce na 126 uwzględnionych krajów.

Oznacza to, że niemal 70 proc. badanych krajów pomaga chętniej niż my. Daleko nam do takich państw jak: Stany Zjednoczone, Mjanma, Nowa Zelandia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11535

Wydanie: 11535

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament