Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wadliwe oświadczenie to określone roszczenia

18 grudnia 2019 | Orzecznictwo | Paweł 
Korus

Art. 60 k.p. ma zastosowanie 
do rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę w okresie wypowiedzenia bez względu na to, kto złożył oświadczenie o wypowiedzeniu.

Nie ulega wątpliwości, że do momentu upływu okresu wypowiedzenia umowy o pracę każda ze stron może złożyć oświadczenie o jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia. Problemy praktyczne powstają natomiast na tle ewentualnych roszczeń pracownika związanych z wadliwością oświadczeń pracodawcy.

Zgodnie bowiem z art. 60 k.p., jeżeli pracodawca rozwiązał umowę o pracę w okresie wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas do upływu okresu wypowiedzenia. Analizę dorobku orzecznictwa należy rozpocząć od wskazania, że powołany przepis ma zastosowanie do rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę w okresie wypowiedzenia bez względu na to, kto (pracownik czy pracodawca) złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę (wyrok SN z 12 marca 1987 r. sygn. I PRN 93/86). Okres wypowiedzenia, o którym mowa w art. 60 k.p., obejmuje przy tym czas od dokonania wypowiedzenia (złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu) do upływu okresu wypowiedzenia (rozwiązania umowy o pracę )– wyrok SN z 28 czerwca 2005 r. sygn. III PK 44/05).

Jakie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11537

Wydanie: 11537

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament