Księgowi muszą zadbać o swoje interesy
Restrykcyjne przepisy podatkowe, a w ślad za nimi rosnące ryzyko związane ze świadczeniem usług księgowych i odpowiedzialność – także karna – powodują, że księgowi zastanawiają się nad własnym bezpieczeństwem. Jedni aneksują umowy z klientami, inni mówią o potrzebie zwiększenia zakresu ubezpieczenia OC.
Coraz więcej obowiązków zostaje nałożonych na podatników, a częste zmiany przepisów i coraz większe ich skomplikowanie sprawia, że także księgowym i biurom rachunkowym przybywa pracy. Rośnie też ich odpowiedzialność. I to nie tylko wobec klienta za ewentualne pomyłki czy błędy (bo choć za swoje rozliczenia podatkowe przedsiębiorca odpowiada sam, to zawsze może domagać się od księgowego odszkodowania przed sądem), ale i karna za przymykanie oczu i akceptowanie nadużyć oraz naruszeń prawa przez ich klientów.
Przykładów nie trzeba daleko szukać. Wystarczy wspomnieć o obowiązujących od początku 2019 r. przepisach Ordynacji podatkowej, nakazujących raportowanie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) schematów podatkowych (krajowych i międzynarodowych), które służą nie tylko szkodliwej optymalizacji podatkowej, ale często dotyczą standardowych w obrocie gospodarczym czynności, np. wypłaty dywidendy.
Przepisy, obowiązki i odpowiedzialność
– Najpierw były puste faktury, później stopniowo dochodziły kolejne obowiązki: odwrócona płatność, split payment, schematy podatkowe, jednolity plik kontrolny (JPK), pracownicze programy kapitałowe (PPK), e-sprawozdania finansowe, a ostatnio także tzw. ulga dla młodych (czyli zwolnienie podatkowe dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia) i obniżenie stawki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta