Młode pokolenie wnosi kompetencje cyfrowe
Nowe podejście do HR wymaga też nowoczesnych narzędzi i nowych technologii – mówi prof. Joanna Cewińska, kierownik Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Anita Błaszczak
Od kilku lat trwa na świecie boom technologiczny w HR. Czy w Polsce widać jego oznaki?
Widać. Największe zmiany zachodzą w dużych spółkach, w tym w korporacjach, które stać na zakup nowoczesnych technologii. Co prawda również w małych firmach są specjaliści dobrze zorientowani w technologicznych nowościach, ale tych firm często nie stać na bardziej zaawansowane rozwiązania.
A jak zmiany technologiczne wpływają na pracę działów HR, w tym na potrzebne tam kwalifikacje i umiejętności?
Podobnie jak w innych działach, także w HR trzeba rozwijać kompetencje pracy z nowymi technologiami i umiejętności analityczne. Nie oznacza to, że specjalista HR musi mieć teraz zaawansowane kompetencje IT, gdyż zwykle może liczyć na wsparcie informatyków. Powinien jednak umieć korzystać z nowoczesnych narzędzi, które są niezbędne w prowadzeniu administracji kadrowej i analityce HR oraz posługiwać się platformami e-learningowymi, które coraz częściej są wykorzystywane w szkoleniach pracowników. Uczymy tego zresztą na studiach – część zajęć z administracji kadrowej prowadzimy w pracowni komputerowej. Widzę też, że młode pokolenie, zasilając działy HR, wnosi też do nich umiejętności cyfrowe.
Chyba większość firm przekonała się już do nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta