Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozszerzenia taksonomii

18 grudnia 2019 | Rachunkowość | Anna Wójtowicz
 Tabela 1. Przykładowe pozycje z taksonomii wraz z ich wybranymi parametrami
źródło: Rzeczpospolita
Tabela 1. Przykładowe pozycje z taksonomii wraz z ich wybranymi parametrami

Od 1 stycznia 2020 r. spółki notowane na rynkach publicznych UE będą musiały przygotowywać skonsolidowane sprawozdania finansowe zgodnie z MSR w formacie XBRL oraz inline XBRL. Należy pamiętać, że format XBRL jest tym samym, czym system kodów kreskowych dla produktów.

Format XBRL pozwala na dostarczenie kompletnych i wiarygodnych informacji, eliminując konieczność ręcznego wprowadzania danych, co w efekcie daje możliwość dokładniejszej analizy danych przez ekspertów na rynkach kapitałowych. Pozwala też na dokładną identyfikację danych, przypisując do każdej pozycji ze sprawozdania finansowego odpowiednią taksonomię.

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (z ang. ESMA, European Securities and Market Authority) w ramach wprowadzania jednolitego elektronicznego formatu raportowego (z ang. ESEF, European Single Electronic Format) przygotowała schemat wymaganych odnośników (znaczników, tagów) dla rocznych sprawozdań finansowych. Schemat ten nosi nazwę taksonomii i opiera się przede wszystkim na schemacie sprawozdawczym MSSF opublikowanym przez Fundację MSSF (z ang. IFRS Foundation).

Taksonomia ESEF opiera się na taksonomii MSSF, przygotowywanej i corocznie uaktualnianej przez Fundację Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (IFRS Foundation). Zapewnia ona spółkom strukturę hierarchiczną wykorzystywaną do celów klasyfikacji informacji finansowych. Taksonomię można zatem określić mianem słownika tematycznego, definiującego poszczególne pozycje w sprawozdaniu finansowym. Każda z pozycji taksonomii jest szczegółowo opisywana standardowymi parametrami – określany jest jej typ (np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11537

Wydanie: 11537

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament