Sztuczna inteligencja dobrze płaci
finanse | Prawie tysiąc złotych więcej od rówieśników zarobią ci absolwenci, którzy wybrali kierunki o potencjale SI. tomasz jurczak
Nawet 120 mln pracowników na świecie może w ciągu trzech lat stracić pracę lub potrzebować przekwalifikowania – ostrzega raport IBM Institute for Business Value. To rezultat postępującej automatyzacji połączonej ze sztuczną inteligencją. Ten trend nie ominie Polski.
Jaki więc wybrać kierunek studiów, by dobrze zarabiać, nie stracić pracy i mieć szansę na lepszą? Jednym z pomocnych narzędzi jest ogólnopolski system monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych – ELA. Stworzyli go naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie na zlecenie MNiSW.
Na podstawie danych ELA eksperci z OPI PIB przygotowali m.in. badanie dotyczące ekonomicznych losów absolwentów kierunków ekonomicznych z uwzględnieniem tzw. kierunków o potencjale SI, zarówno na uczelniach ekonomicznych, jak i innych. Okazuje się, że sztuczna inteligencja nie tylko może pozbawić absolwentów pracy, ale też ją im zapewnić, i to na dobrych warunkach finansowych.
– Monitoring prowadzony w ramach ELA ma przewagę nad innymi badaniami dotyczącymi losów absolwentów, bo tamte zwykle wykorzystują technikę ankiety. Są więc niepełne i opierają się na deklaracjach badanych – uważa dr Marzena Feldy, kierownik Laboratorium Analiz Statystycznych i Ewaluacji OPI PIB. – ELA korzystając z rejestrów ZUS i POL-on,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta