Ekwiwalent za używanie i pranie przez pracownika odzieży roboczej
Co do zasady każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi nieodpłatnie ubiór, jeżeli jest on konieczny ze względu na szkodliwe środowisko pracy. Musi również nieodpłatnie go czyścić. Działania związane ze spełnieniem tego obowiązku muszą być odpowiednio zaksięgowane i rozliczone podatkowo.
Wymóg zapewnienia pracownikowi odzieży ochronnej jest spełniony także wtedy, gdy pracownik używa własnej odzieży i obuwia roboczego, a pracodawca wypłaca mu z tego tytułu ekwiwalent. Również obowiązek prania odzieży roboczej można scedować na pracownika, pod warunkiem wypłacania mu ekwiwalentu pieniężnego.
Dla kogo ubiór ochronny
Zgodnie z art. 2377 Kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jeżeli odzież i obuwie robocze zapewnił pracodawca, to – jako że stanowią one jego własność - to pracodawca ustala sposób oraz czas ich użytkowania przez pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach.
Może również wystąpić sytuacja, w której pracodawca dopuścił używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. W takim przypadku pracodawca określa stanowiska, na których możliwe jest używanie przez pracowników ich własnej odzieży roboczej i obuwia roboczego. Możliwość ta nie dotyczy jednak stanowisk, na których są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta