Zmiany w sądach wymagają dialogu i porozumienia
Nowa KRS i dobrowolna weryfikacja sędziów mogłyby zakończyć spór w wymiarze sprawiedliwości.
Rewolucyjny dla odpowiedzialności dyscyplinarnej poselski projekt zmian w ustawie sędziowskiej już jutro może trafić do pierwszego czytania w Sejmie. Niewykluczone, że dzień później zostanie uchwalony. Potem jeszcze Senat, choć tam zapowiadana jest szeroka debata. Potem już droga do wejścia w życie jest krótka. Wówczas za późno będzie na jakikolwiek dialog. Są więc tacy, którzy wyciągają rękę do kompromisu już dzisiaj.
Dowody? Naczelna Rada Adwokacka chce okrągłego stołu dla reformy sądownictwa. I prezes Sądu Najwyższego wezwała rząd i parlament do pomiarkowania i uczciwej dyskusji o tym, jak dla dobra wspólnego uzdrowić stan rzeczy.
Sędzio, zweryfikuj się sam
Swoje propozycje, jak wyjść z patowej sytuacji, ma także sędzia Krzysztof Kurosz, prezes Sądu Rejonowego Łódź-Śródmieście. Po pierwsze, chodzi o powołanie nowej KRS, która miałaby być wyłaniana na nowych zasadach – przez sędziów. Z większym jednak udziałem w jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta