Brak obowiązku zgłaszania rachunków wirtualnych
Rachunki techniczne nie są uwidaczniane w tzw. białej liście podatników VAT, jednak wpłacane na nie kwoty mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.
Wiele firm (podatnicy VAT czynni) przyjmujących płatności za pośrednictwem banku, korzysta z zapewnianej przez bank tzw. usługi SIMP (system identyfikacji masowych płatności; dalej: SIMP), która umożliwia im efektywne i szybkie księgowanie wpłat klientów. Usługa ta polega na tym, że firma generuje dla poszczególnych klientów tzw. wirtualne numery rachunków bankowych (dalej: rachunek wirtualny), na które dany klient wpłaca należności. Dokonanie przez klienta wpłaty powoduje, że na wyciągu bankowym firmy pojawia się przelew z rachunku bankowego klienta, bez wskazywania rachunku wirtualnego. O tym, że klient zapłacił na rachunek wirtualny, firma dowiaduje się na podstawie odrębnego zestawienia SIMP. Rachunek wirtualny nie umożliwia więc tym firmom przeprowadzania za jego pośrednictwem rozliczeń bankowych, w tym przelewów. Wiele firm korzysta z takiego mechanizmu wskazywania klientom wirtualnych rachunków do dokonywania przelewów, w wyniku czego ich wpłaty są dokonywane na rozliczeniowy rachunek bankowy tych firm. Pojawia się zatem pytanie czy firmy wykorzystujące w działalności tzw. rachunki wirtualne mają obowiązek zgłaszać je (dokonywać aktualizacji zgłoszenia identyfikacyjnego) do urzędu skarbowego. A jeśli nie, to czy płatność na taki rachunek może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Identyfikacyje
Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta