Na ratunek finansom samorządów
Wiele samorządów mających zerową nadwyżkę operacyjną przeżywa problemy z opracowaniem budżetów – mówi Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego, prezes Związku Miast Polskich i były wieloletni prezydent Gliwic. MARIA WEBER
W Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego powstał, z inspiracji samorządowców, projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządowych. Czego projekt dotyczy?
Korzystamy z senackiej inicjatywy legislacyjnej. Podjęliśmy decyzję, że ta sprawa będzie jednym z priorytetów naszej komisji. Dotyczy ona zmian w udziale jednostek samorządowych w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Projekt trafi wkrótce na posiedzenia Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej. Zależy nam, aby w lutym trafił na posiedzenie plenarne Senatu, ale nie mogę tego zagwarantować. Muszą się odbyć konsultacje z wnioskodawcami i przedstawicielami rządu. A to wymaga czasu.
Jakie znaczenie będzie miała nowelizacja ustawy o dochodach samorządowych?
Proponowane zmiany mają na celu uratowanie finansów samorządowych. Trzy różne ulgi podatkowe, w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych, bardzo obniżyły dochody samorządów przy zwiększonych kosztach, np. utrzymania oświaty. Warto wspomnieć, iż subwencja oświatowa nie obejmuje wzrostu wydatków oświatowych, np. wzrostu wynagrodzeń nauczycieli. Już w tej chwili wiele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta