Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak stosować podzieloną płatność przy zamówieniach powyżej 15 tys. zł

13 stycznia 2020 | Podatki i księgowość | Aleksandra Bogumił

Podstawą do zamieszczenia na fakturze adnotacji „mechanizm podzielonej płatności" jest wykazana na niej wartość brutto, a nie wartość samego zamówienia.

Potwierdza to interpretacja indywidualna wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 19 grudnia 2019 r. (0111-KDIB3-2.4012.646.2019.1.AZ).

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność w zakresie sprzedaży elementów hydrauliki siłowej oraz zabudowy i wyposażenia specjalistycznych samochodów. Model działalności prowadzonej przez wnioskodawcę zakłada, że każde wydanie towaru z magazynu na rzecz kontrahenta dokumentowane jest fakturą VAT i dokumentem WZ. Podstawą realizacji sprzedaży są co do zasady zamówienia składane przez kontrahentów drogą elektroniczną lub telefonicznie, rzadko natomiast zawierane są umowy o współpracy.

Wątpliwość wnioskodawcy dotyczyła mechanizmu podzielonej płatności (MPP), który za sprawą zmian w przepisach ustawy o VAT stał się dla niektórych podmiotów obowiązkowym sposobem rozliczenia w określonych sytuacjach, a także wiąże się z obowiązkiem umieszczenia odpowiedniej adnotacji na fakturze. Ponieważ obowiązek ten obejmuje jedynie określone towary, wnioskodawca ma zamiar wyodrębnić z każdego zamówienia towary objęte zmienionymi przepisami i fakturować je osobno od pozostałych. W przypadku, gdy ich wartość przekroczy ustawowy próg 15 tys. zł, wnioskodawca umieści na fakturze odpowiednią adnotację. W pozostałych przypadkach zafakturuje je na zasadach ogólnych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11555

Wydanie: 11555

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament