Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryptowaluty trzeba ująć w spisie z natury

13 stycznia 2020 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Gdy cena rynkowa nabytych przez przedsiębiorcę towarów handlowych, objętych remanentem sporządzanym na koniec roku, jest niższa od ceny zakupu lub nabycia, to powinny one być wycenione według tych niższych wartości.

Przedsiębiorca prowadzi od 2019 r. działalność gospodarczą w zakresie handlu kryptowalutami, zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Przedsiębiorca nabywa kryptowaluty za pośrednictwem giełd internetowych przeznaczonych do obrotu kryptowalutami zlokalizowanych w kraju. Po założeniu konta na giełdzie i wpłaceniu swoich środków pieniężnych z konta bankowego na konto giełdy, przedsiębiorca kupuje kryptowaluty (np. bitcoin) od anonimowych użytkowników giełdy. Na koncie przedsiębiorcy na giełdzie pomniejsza się saldo złotych polskich, a zwiększa się odpowiednio saldo kryptowalut. Przedsiębiorca może dowolnie dysponować środkami zgromadzonymi na swoim koncie, tzn. może je wymienić lub sprzedać i ponownie zamienić na inną walutę. Transakcje handlu kryptowalutami udokumentowane są zestawieniem, które jest dostępne na rachunku na giełdzie. Na podstawie tego zestawienia przedsiębiorca sporządza dowód wewnętrzny, który wpisuje do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w dniu przeprowadzenia transakcji. W kolumnie nr 10 zostają wpisane transakcje zakupu kryptowaluty w kwocie jaka została wydana na jej zakup, w kolumnie nr 7 są wpisywane transakcje sprzedaży kryptowaluty w kwocie jaka została otrzymana w wyniku ich sprzedaży, natomiast w kolumnie nr 13 – prowizje pobrane przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11555

Wydanie: 11555

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament