Warto skorzystać z ulgi B+R
Koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową dwukrotnie wpływają na wysokość podstawy opodatkowania, co w efekcie znacznie obniża wysokość należnej daniny do zapłaty.
W 2016 r. do systemu podatkowego wprowadzona została ulga na działalność badawczo-rozwojową (dalej: ulga B+R). Jej wprowadzenie miało na celu pobudzenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw, poprzez stworzenie odpowiednich warunków finansowych. Ulga B+R umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania określonej kwoty kosztów podatkowych poniesionych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową (tzw. kosztów kwalifikowanych). Koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową wpływają zatem dwukrotnie na wysokość podstawy opodatkowania. W pierwszej kolejności jako koszty uzyskania przychodów, a w drugiej jako koszty kwalifikowane.
Niewykorzystany potencjał
Pomimo dość lukratywnej konstrukcji ulgi B+R oraz prawie czteroletniego okresu jej obowiązywania, wciąż nie cieszy się ona wystarczająco dużą popularnością. Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w 2016 r. łączna liczba podatników PIT i CIT, którzy odliczyli od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane, wyniosła zaledwie 528 i stanowiła 12 proc. aktywnych badawczo przedsiębiorstw. W kolejnym roku obowiązywania regulacji liczba podatników odliczających wydatki kwalifikowane wzrosła do 1 090, a w 2018 r. z ulgi skorzystało 1844 przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową.
Pomimo wyraźnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta