Spółka rozliczy straty w środkach obrotowych
Jeżeli utylizacja towarów znajdujących się w asortymencie firmy jest konsekwencją racjonalnego działania i dochowania należytej staranności w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, to poniesione z tego tytułu wydatki można ująć w kosztach.
W praktyce można wyobrazić sobie wiele różnych sytuacji, w których towary znajdujące się w asortymencie przedsiębiorstwa nie zostaną wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem. Może się na przykład zdarzyć, że dana partia towaru nie znajdzie nabywcy w określonym czasie i straci swoją przydatność gospodarczą na skutek przeterminowania. Dalsze magazynowanie towaru pozbawione jest wtedy sensu i wielu przedsiębiorców decyduje się na jego zutylizowanie. Wówczas po stronie przedsiębiorstwa powstaje strata w postaci utraconego towaru, która co do zasady może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem podatkowym będą także wydatki związane z samą utylizacją towarów. Trzeba jednak pamiętać, że aby strata oraz koszt utylizacji mogły stanowić koszty uzyskania przychodów, do jej powstania nie może dojść na skutek zawinionego działania podatnika lub braku po jego stronie należytej staranności.
W celu osiągnięcia przychodów
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT do kosztów uzyskania przychodów należą wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł. Jako kosztów podatkowych nie uznaje się jednak tych wydatków, które zostały wprost wskazane przez ustawodawcę w art. 16 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta