Mamy inne doświadczenia
Trudno przedstawć polski los w II wojnie światowej.
Rrocznica wybuchu drugiej wojny światowej i wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz uświadamiają, jak zaciekła toczy się dzisiaj walka o pamięć i jaką rolę odgrywa w niej polityka historyczna państw służąca określonej interpretacji historii. Bierność czy przyjmowanie punktu widzenia państw realizujących przy jej pomocy swoje interesy jest poważnym wyzwaniem międzynarodowym, szczególnie dla państw słabszych. Nieumiejętność opowiedzenia własnej historii światu i pozwolenie, by pisali ją inni, to objaw niesuwerenności kulturowej, a stąd i politycznej. Ale historia dzieli też gwałtownie rodzime elity i opinię publiczną wielu państw.
Ciągle słabsza
Polskie spory o historię po 1989 r.również charakteryzowała emocjonalność, odzwierciedlając silne podziały kulturowe. Ich tłem jest z jednej strony ukształtowany po 1968 r. posthistoryczny, postheroiczny, postnarodowy i postreligijny kod kulturowy zachodniej Europy i próba postrzegania polskiej świadomości historycznej jako nie do końca „oczyszczonej" czy „przepracowanej" w marszu ku świetlanej przyszłości. Z drugiej strony to interesy takich państw jak Rosja czy Niemcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta