Akademia polexitu dla przedsiębiorców
Korzyści z brexitu nawet przez zwolenników przedstawiane są enigmatycznie. Refleksja nad skutkami ewentualnego polexitu jest niezbędna. Być może podziała uodparniająco.
Utrata dostępu do unijnego rynku miałaby dla polskiej gospodarki katastrofalne skutki. Mimo to w debacie publicznej uporczywie powraca kilka nieistotnych pytań. Brak natomiast pytań ważnych.
Pytanie nieistotne #1
Czy rządzący Polską chcą opuszczenia UE? Opozycja utrzymuje, że działania PiS mają na celu samowykluczenie naszego kraju z Unii Europejskiej. Rządzący są zatem cyniczni albo naiwni w swojej szczerości. PiS utrzymuje, że nie chce rozluźniać stosunków z Europą Zachodnią. Naiwność lub złe intencje przypisuje opozycji, odgrywającej rolę pożytecznych idiotów w unijnych zmaganiach polityczno-finansowych.
Największym problemem tego sporu jest jego jałowość. Intencje władzy, jakiekolwiek by były, są mało istotne dla procesów, które rozpoczęła. Dość zauważyć, że premier David Cameron niezmiennie był przeciwny brexitowi.
Pytanie nieistotne #2
Czy PiS ma rację w sporze o praworządność? Z perspektywy krajowej odpowiedź na to pytanie ma rzecz jasna fundamentalne znaczenie dla ustroju naszego państwa. Dla oceny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta