Odpowiedzialność karna w zamówieniach publicznych
Prawo karne określa katalog czynów przestępnych związanych z przetargami, do których należy m.in. przestępstwo udaremniania lub zakłócania przetargu na szkodę zamawiającego. Praktyka pokazuje, że to jedne z trudniejszych spraw od strony dowodowej, dlatego przypadki ich wykrycia, niestety są rzadkie.
Wydatkowanie środków publicznych w ramach sformalizowanej procedury zamówień publicznych następuje z zachowaniem określonych zasad udzielania tych zamówień. Zasady te obligują zamawiających, aby przygotowywali i przeprowadzali postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców, przy zachowaniu przy tym zasady jawności postępowania. Ponadto, same czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem postępowania powinny wykonywać osoby zapewniające całkowitą bezstronność i obiektywizm, a zamówienie powinno zostało udzielone wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp).
W celu realizacji ww. zasad ustawa Pzp przewiduje na różnych etapach postępowania szereg mechanizmów kontrolnych umożliwiających weryfikację czynności podejmowanych przez zamawiających, w tym możliwość zwrócenia się do Krajowej Izby Odwoławczej o sprawdzenie prawidłowości podejmowanych w postępowaniu działań. Oprócz procedur kontrolnych wynikających z prawa zamówień publicznych także prawo karne określa katalog czynów przestępnych związanych z przetargami (nie tylko publicznymi ale także i prywatnymi), do których należy m.in. przestępstwo udaremniania lub zakłócania przetargu na szkodę zamawiającego określone w art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta