Odbiory budowlane w praktyce sądowej
Ważne znaczenie dla rozstrzygnięcia sporów dotyczących wad obiektu budowlanego ma klasyfikacja wad. Rozróżnienie na wady istotne i nieistotne rzutuje na ocenę, czy jest to niewykonanie czy też nienależyte wykonanie zobowiązania.
Odbiór prac jest jedną z czynności o kluczowym znaczeniu dla obydwu stron umowy o roboty budowlane. Dla zamawiającego najczęściej jest on równoznaczny z ukończeniem zasadniczej fazy inwestycji i przystąpieniem do użytkowania. Natomiast dla wykonawcy odbiór zazwyczaj wiąże się z rozliczeniem istotnej części lub nawet całości wynagrodzenia. Swój bieg rozpoczynają wówczas także terminy rękojmi i gwarancji.
Czynności odbiorowe generują spory
Jak pokazuje doświadczenie, czynności odbiorowe są newralgicznym momentem w realizacji umowy, toteż nie może dziwić, że często generują one spory. Z jednej bowiem strony inwestor lub zamawiający oczekuje, by zgłoszony do odbioru przedmiot zamówienia był całkowicie wolny od wad, czego wyrazem są często spotykane postanowienia umowne wprowadzające wymóg podpisania tzw. „bezusterkowego" protokołu odbioru. Z drugiej zaś w realnym świecie bardzo rzadko lub w ogóle nie występują przypadki bezbłędnej realizacji dużej inwestycji budowlanej, przez co wstrzymywanie przez inwestora zapłaty do czasu oddania obiektu idealnego może poważnie zagrozić płynności wykonawcy lub co najmniej spowodować, że rentowność zrealizowanych przez niego prac dozna istotnego zmniejszenia.
Spory na kanwie odbiorów nierzadko znajdują swój finał na sali sądowej, przez co stanowią one przedmiot licznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta