Deweloper wygrał, lecz do finału daleko
Głód mieszkań i ich rosnące ceny powodują, że powinno się budować ich jak najwięcej, i jak najszybciej. Realizacja specustawy mieszkaniowej idzie jednak jak po grudzie, i nie brakuje konfliktów na tym tle. Sądy mogą wówczas odegrać rolę mediacyjną.
Taką rolę można by przypisać Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach, do którego spółka deweloperska zaskarżyła uchwałę Rady Miasta Kielce z 19 września 2019 r. Rada jednomyślnie odmówiła ustalenia lokalizacji zespołu czterech budynków wielorodzinnych wraz z podziemnymi garażami. Powołała się na przepisy ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, zwanej potocznie specustawą mieszkaniową lub LexDeweloper. Ustawa wymaga zgody organów samorządu na lokalizację inwestycji mieszkaniowej, a inwestor uzyskuje pozwolenie na budowę na podstawie uchwały rady gminy.
Mieszkańcy nie chcieli bloków
Ustawa obowiązuje już ponad rok, ale jej rezultaty są na razie skąpe. Do tej pory wydano tylko kilkadziesiąt pozytywnych decyzji lokalizacyjnych, przeważnie w małych miastach. Liczba wniosków od deweloperów wprawdzie rośnie, ale ci, którzy je złożyli,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta