Czy w Polsce warto spieszyć się z budową sieci 5G
Jaką rolę pełnić będą operatorzy komórkowi w świecie nowej technologii, czy niesie ona ze sobą przełomowe usługi i nowe źródła zysków – na takie pytania szukali odpowiedzi uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej".
W przededniu pierwszej w Polsce aukcji częstotliwości dla sieci 5G o tym, w jakim momencie przygotowań do jej budowy jesteśmy, czy warto się spieszyć oraz jak budować sieci 5G – rozmawiali podczas debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" przedstawiciele rządu, operatorów, dostawców infrastruktury i eksperci z firm doradczych.
Dużo mniej barier
Debatę „Dlaczego warto szybko wdrożyć sieć 5G" otworzyła Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, podsumowując na prośbę redaktora „Rz" Artura Osieckiego przygotowania do budowy sieci mobilnej nowej generacji w kraju. – Wyeliminowaliśmy bariery, które stały nam na drodze, nie tylko aby budować sieć 5G, ale także aby rozwijać inne standardy sieci komórkowych, czyli zliberalizowaliśmy normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM). Stało się to z końcem 2019 roku. Była to główna bariera, do zniesienia której przygotowywaliśmy się ponad rok – powiedziała Wanda Buk.
– Przed nami aukcja i rozdysponowanie częstotliwości dla sieci 5G, tzw. pasma C. Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował ponownie projekt dokumentacji aukcyjnej. Zgodnie z harmonogramem prezes UKE powinien te częstotliwości rozdysponować do końca czerwca. Mamy nadzieję, że tego terminu dotrzyma, chociaż mamy w resorcie świadomość, że jest relatywnie późno. Zapowiadany pierwotnie na początku roku start aukcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta