Przemysł coraz szybciej zwalnia pracowników
Liczba zatrudnionych w przemyśle malała przez cały 2019 r., a w tym roku redukcje nabrały impetu. To może być skutek podwyżki płacy minimalnej.
Zatrudnienie w przemyśle przetwórczym w styczniu br. zmalało po raz 14. w ciągu 16 miesięcy. Skala zwolnień była największa od października 2009 r., czyli od czasu globalnej recesji wywołanej kryzysem finansowym.
Taki wniosek płynie ze styczniowego odczytu PMI, wskaźnika koniunktury w przemyśle obliczanego przez IHS Markit na podstawie ankiety wśród menedżerów około 200 przedsiębiorstw.
Koszty nie do zniesienia
W III kwartale 2019 r. (to najnowsze dane z badania aktywności ekonomicznej ludności) w przemyśle przetwórczym nad Wisłą pracowało 3,37 mln osób – o 2,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Liczba ta maleje systematycznie od początku ub.r., ale trend spadkowy zarysował się już rok wcześniej. Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta