Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partnerstwo publiczno-prywatne w sektorze ochrony zdrowia

24 marca 2020 | Dobra Administracja | Tomasz Korczyński Katarzyna Stochniałek

Obecna sytuacja związana ze stanem zagrożenia epidemiologicznego w Polsce oraz światowy kryzys związany z pandemią COVID-19 skłania do refleksji nad możliwościami rozwoju krajowej służby zdrowia. Jedną z obiecujących możliwości jest realizacja projektów w trybie szeroko rozumianego partnerstwa publiczno-prywatnego.

Sektor ochrony zdrowia w Polsce nie należy do przodujących - jeśli chodzi o liczbę przedsięwzięć realizowanych w formule partnerstwa prywatno-publicznego. Jak wynika z raportu o rynku PPP udostępnionego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, dotyczącego lat 2009-2019, w ostatniej dekadzie zawarto w tym sektorze jedynie 4 umowy PPP o łącznej wartości 207 mln zł. W porównaniu do innych sektorów: infrastruktury transportowej (21 umów), efektywności energetycznej (21 umów) czy sportu i turystyki (20 umów) ochrona zdrowia wypada raczej blado. Co więcej, sektor ochrony zdrowia charakteryzuje się dużą liczbą nieskutecznie przeprowadzonych postępowań – z powodzeniem przeprowadzono jedynie 12 proc. z nich (4 z 31). Jaka jest tego przyczyna, pomimo że rynek PPP w Polsce nieustannie się rozwija i z każdym rokiem notowany jest wzrost liczby umów zawieranych w tym trybie?

Możliwości ...

Sektor ochrony zdrowia w zakresie szeroko pojętego partnerstwa publiczno-prywatnego daje szeroki wachlarz możliwości dotyczący trybu i zakresu obowiązków nakładanych na partnera prywatnego. Jednym z najbardziej popularnych modeli jest klasyczna umowa o PPP, która zakłada zaprojektowanie i wybudowanie, a finalnie utrzymanie techniczne powstałej infrastruktury. Opisany model oparty jest o wynagrodzenie dla partnera prywatnego w postaci tzw. opłaty za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11616

Wydanie: 11616

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament