Rak płuca – pierwsza przyczyna zgonów wśród kobiet i mężczyzn
Bezwzględny przeciwnik – liczba jego ofiar jest większa niż zmarłych na raka piersi, jelita grubego i prostaty razem wziętych. Jednak dzięki diagnostyce i nowoczesnym terapiom może zmienić się z choroby śmiertelnej w przewlekłą.
24 tys. osób. – tylu Polaków co roku umiera z powodu nowotworów płuc. Oznacza to, że jesteśmy krajem z najwyższym współczynnikiem umieralności z powodu raka płuca w krajach Unii Europejskiej. Rak płuca jest pierwszą przyczyną zgonów w wyniku nowotworu zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W dodatku w ciągu 12 miesięcy kolejne 23 tys. osób dowiaduje się, że ma raka. Aż 40 proc. przypadków to ludzie w sile wieku.
Zdecydowana większość z nich to byli i aktualni palacze. – Osoby po pięćdziesiątce, które mają za sobą 20 paczkolat, czyli wypalały minimum 20 papierosów dziennie przez dwadzieścia lat, mają ryzyko 20-krotnie większe niż osoba, która nie paliła nigdy – tłumaczy prof. Mariusz Adamek, pulmonolog z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej ze Szpitala Klinicznego nr 3 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Występuje również grupa zachorowań dotyczących osób, które nigdy nie paliły, u których nowotwór może być spowodowany kontaktem z toksycznymi substancjami lub niezdrowym stylem życia (brak ruchu, niewłaściwa dieta).
Ważny jest czas
Choroba rozwija się latami, często nie wywołując żadnych dolegliwości. – Tylko czasami, jeśli rosnący guz styka się z opłucną lub blokuje któreś z oskrzeli, dochodzi do stanu zapalnego, któremu mogą towarzyszyć objawy w postaci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta