Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dane osób fizycznych w rejestrze umów są informacją publiczną

24 marca 2020 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Samorządy nie mogą anonimizować danych osób fizycznych zawartych w rejestrach umów. Osoby prywatne, zawierające umowy związane z wykorzystaniem mienia komunalnego, muszą liczyć się z ryzykiem ujawnienia swoich danych.

Jeden z mieszkańców powiatu zwrócił się do starosty z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. W treści wniosku domagał się udostępnienia rejestru umów zawartych przez powiat we wskazanym we wniosku okresie. Rejestr został udostępniony wnioskodawcy, jednak organ ingerował w jego treść – w odniesieniu do pozycji z umowami zawartymi z osobami fizycznymi dokonano anonimizacji imion i nazwisk tych osób. Ponadto, usunięto wartości kwot netto i brutto wszystkich umów.

W związku z takim działaniem starosty mieszkaniec wniósł do sądu administracyjnego skargę na bezczynność starosty. Zarzucił w niej organowi naruszenie konstytucyjnego prawa do informacji publicznej poprzez jego bezzasadne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11616

Wydanie: 11616

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament