Mamy jedno wyzwanie: przetrwać pandemię i odbudować gospodarkę
Nam, przedsiębiorcom, a przynajmniej zdecydowanej większości z nas, nie chodzi o to, by w obecnej sytuacji coś od państwa ugrać – mówi Rafał Sonik, jeden z najbardziej doświadczonych liderów polskiego biznesu. ANITA BŁASZCZAK
Prace nad tarczą antykryzysową wciąż trwają, ale znamy już jej główne założenia. Czy jako przedsiębiorca czuje się pan chroniony przed skutkami kryzysu?
Mogłem się tak czuć, słuchając pierwszych zapowiedzi różnych działań, które były dużo odważniejsze i bardziej zdecydowane niż te ostatnie. Wprawdzie łączna kwota pomocy została zwiększona, ale o ile ona rosła, o tyle poziom odwagi w rządowych komunikatach wręcz przeciwnie. Podczas gdy postulaty organizacji przedsiębiorców i związków branżowych są coraz bardziej konkretne, precyzyjne, bo wynikają z kolejnych etapów diagnozy sytuacji, to w deklaracjach rządu tej precyzji brakuje. Jednak również komunikaty z innych krajów pokazują, że politycy mają z tym ogromny problem. Obecnie najbardziej konkretne i rozsądne wydają się propozycje rozwiązań w Niemczech.
Politycy pewnie liczą się z tym, że obecne pakiety pomocowe i tak trzeba będzie zwiększać...
Warto byłoby się zastanowić, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby państwo było firmą. Jestem pewien, że wtedy jej menedżer chętnie skorzystałby z gotowych pomysłów i rekomendacji. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem wydaje się więc teraz to, by rząd skorzystał z rad Polskiej Rady Biznesu, Business Centre Club, Retail Institute czy innych organizacji. To one są źródłem realnej wiedzy o tym, co się dzieje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta