Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacja na dziecko, które ukończyło 2,5 roku w trakcie miesiąca powinna być pomniejszona

24 marca 2020 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Jeśli dziecko ukończyło 2,5 roku w trakcie miesiąca kalendarzowego, dotacja na nie winna obejmować tylko część miesiąca, w której to dziecko posiadało wymagany wiek.

- Pracuję w referacie gminy odpowiedzialnym za rozliczenia dotacji na niepubliczne przedszkola. Mam problem: w jakiej wysokości przekazać dotację dla przedszkola, gdy dziecko ukończyło 2,5 roku w trakcie miesiąca? Czy przekazać całą miesięczną ratę, bo ustawa mówi o 12 częściach do ostatniego każdego miesiąca a nic o częściach w danym miesiącu? A może zastosować analogię jak przy innych dzieciach i przekazać dotację na cały miesiąc na to dziecko? Uchwała dotacyjna tego nie reguluje.

Zanim odniesiemy się do podanej problematyki, przypomnieć należy istotną kwestię. Otóż, organy administracji publicznej muszą przestrzegać naczelnych dyrektyw które wynikają z Konstytucji RP. Jedna z nich zawarta jest w art. 7, gdzie wprost postanowiono, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Z kolei, zgodnie z art. 2 Konstytucji, Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Z istoty tych norm wynika, że, co do zasady stosowanie wszelkich analogii, a tym bardziej w sferze gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego jest niedopuszczalne. Każde działanie organów administracji publicznej musi być pochodną określonego umocowania prawnego. Zasady te nabierają zaś szczególnego znaczenia, w kontekście systemu dotacyjnego, m.in. tego objętego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11616

Wydanie: 11616

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament